Site not look beautiful? Click here

Music

Complete Coachella 2011 schedule

FRIDAY, APRIL 15

Coachella Stage

Moving Units, 2:30-3:10 p.m.

Ozomatli, 3:35-4:25 p.m.

Cee Lo Green, 4:50-5:40 p.m.

Ms. Lauryn Hill, 6:05-6:55 p.m.

Interpol, 7:25-8:15 p.m.

The Black Keys, 8:40-9:30 p.m.

Kings of Leon, 9:55-11:15 p.m.

The Chemical Brothers, 11:40 p.m.-end

Outdoor Theatre

The Rural Alberta Advantage, 1:15-1:55 p.m.

!!!, 2:30-3:10 p.m.

Titus Andronicus, 3:30-4:15 p.m.

Warpaint, 4:40-5:25 p.m.

Tame Impala, 5:50-6:35 p.m.

Cold War Kids, 7-7:50 p.m.

Brandon Flowers, 8:15-9:05 p.m.

Crystal Castles, 9:30-10:20 p.m.

Caifanes, 10:45-11:35 p.m.

Floggy Molly, midnight-end

Gobi Tent

New Pants, 1-1:40 p.m.

Brandt Brauer Frick, 2:05-2:50 p.m.

Omar Rodriguez-Lopez, 3:15-4:05 p.m.

The Morning Benders, 4:30-5:20 p.m.

Ariel Pink’s Haunted Graffiti, 4:45-6:35 p.m.

Kele, 7-7:50 p.m.

Marina and the Diamonds, 8:15-9:05 p.m.

Monarchy, 9:30-10:20 p.m.

Mojave Tent

Miguel, noon-12:30 p.m.

Hurts, 1-1:35 p.m.

Black Joe Lewis & The Honeybears, 1:55-2:40 p.m.

Cold Cave, 3-3:45 p.m.

The Drums, 4:10-4:55

The Pains of Being Pure at Heart, 5:20-6:05 p.m.

YACHT, 6:25-7:10 p.m.

Sleigh Bells, 7:30-8:10 p.m.

Cut Copy, 8:35-9:25 p.m.

The Aquabats, 9:45-10:30 p.m.

Robyn, 10:50-11:40 p.m.

Gayngs, 12:05 a.m.-end

Sahara Tent

Alf Alpha, 11:30 a.m.-12:30 p.m.

Tokimonsta, 12:30-1:30 p.m.

12th Planet, 1:30-2:30 p.m.

Excision, 2:30-3:30 p.m.

Skrillex, 3:30-4:30 p.m.

OFWGKTA, 4:30-5:25 p.m.

A-Trak, 5:30-6:30 p.m.

Afrojack, 6:30-7:45 p.m.

Erick Morillo, 7:45-9 p.m.

Magnetic Man, 9-10:15 p.m.

Sasha, 10:15-11:30 p.m.

Boys Noize, 11:30 p.m.-end

Oasis Dome

Metaphase, noon-1:30 p.m.

Gabe Real, 1:30-3 p.m.

Emicida, 3-4 p.m.

Kyle Hall, 4-5 p.m.

Mount Kimbie, 5-6:30 p.m.

Professionals, 6:30-8 p.m.

Breakage, 8-9 p.m.

Beardyman, 9-10 p.m.

Jakes, 10-11:30 p.m.

SATURDAY, APRIL 16

Coachella Stage

Trampled by Turtles, 1:30-2:15 p.m.

Bomba Estéreo, 2:30-3:10 p.m.

Gogol Bordello, 3:35-4:25 p.m.

Erykah Badu, 4:50-5:40 p.m.

Broken Social Scene, 6:05-6:55 p.m.

Bright Eyes, 7:20-8:10 p.m.

Mumford & Sons, 8:30-9:20 p.m.

Animal Collective, 9:45-10:55 p.m.

Arcade Fire, 11:20 p.m.-end

Outdoor Theatre

The Love Language, noon-12:30 p.m.

Francis and the Lights, 12:50-1:30 p.m.

Thao with the Get Down Stay Down, 1:55-2:35 p.m.

Here We Go Magic, 2:55-3:40 p.m.

Delta Spirit, 4:05-4:55 p.m.

Cage the Elephant, 5:20-6:10 p.m.

The New Pornographers, 6:35-7:25 p.m.

The Kills, 7:50-8:40 p.m.

Big Audio Dynamite, 9:05-10 p.m.

Empire of the Sun, 10:25-11:20 p.m.

Gobi Tent

EE, 11:50 a.m.-12:35 p.m.

The Joy Formidable, 12:55-1:35 p.m.

Cults, 1:55-2:40 p.m.

The Tallest Man on Earth, 3-3:45 p.m.

The Radio Dept., 4:05-4:50 p.m.

Glasser, 5:15-6 p.m.

Yelle, 6:25-7:10 p.m.

Electric Touch, 7:35-8:15 p.m.

Wire, 8:40-9:30 p.m.

The Felice Brothers, 9:55-10:40 p.m.

Raphael Saadiq, 11-11:45 p.m.

Daedelus, 12:05 a.m.-end

Mojave Tent

Mariachi El Bronx, noon-12:45 p.m.

The Henry Clay People, 1-1:45 p.m.

Freelance Whales, 2:10-2:50 p.m.

Foals, 3:15-4:05 p.m.

Two Door Cinema Club, 4:30-5:20 p.m.

Jenny and Johnny, 5:45-6:25 p.m.

Elbow, 7-7:50 p.m.

One Day as a Lion, 8:15-9 p.m.

The Swell Season, 9:25-10:15 p.m.

The London Suede, 10:40-11:30 p.m.

Scissor Sisters, 11:55 p.m.-end

Sahara Tent

DJ Heavygrinder, noon-1 p.m.

Rye Rye, 1-1:30 p.m.

The Twelves, 1:30-2:25 p.m.

Perry & Etty vs. Chris Cox, 2:25-3:15 p.m.

Sander Kleinenberg, 3:15-4:15 p.m.

Joachim Garraud, 4:15-5:15 p.m.

Chuckie, 5:15-6:25 p.m.

Laidback Luke, 6:25-7:35 p.m.

Shpongle (DJ set), 7:50-8:50 p.m.

Fedde le Grand, 9-10:15 p.m.

Paul Van Dyk, 10:15-11:30 p.m.

Steve Angello, 11:30 p.m.-end

Oasis Dome

Ras G, 1-2 p.m.

Alf Alpha, 2-3 p.m.

Don Letts, 3-4 p.m.

Take, 4-4:45 p.m.

Goth Trad, 4:45-5:45 p.m.

SBTRKT, 4:45-6:40 p.m.

Lil’ B, 6:40-7:30 p.m.

Mary Anne Hobbs, 7:30-8:30 p.m.

DJ Hype, 8:30-9:45 p.m.

DJ Kentaro, 9:45-10:30 p.m.

Andy C. + CQ, 10:30-11:45 p.m.

DJ Marky, 11:45-1 a.m.

SUNDAY, APRIL 17

Coachella Stage

Los Bunkers, 1:30-2:05 p.m.

Jack’s Mannequin, 2:30-3:20 p.m.

Wiz Khalifa, 3:45-4:35 p.m.

Nas & Damian Marley, 5-5:50 p.m.

Death From Above 1979, 6:10-7 p.m.

Duran Duran, 7:25-8:25 p.m.

The Strokes, 8:55-10 p.m.

Kanye West, 10:30 p.m.-end

Outdoor Theatre

Good Old War, 11:30 a.m.-noon

Gord Downie, 12:20-12:55 p.m.

Menomena, 1:30-2 p.m.

fun., 2:25-3:10 p.m.

City and Colour, 3:35-4:25 p.m.

Jimmy Eat World, 4:50-5:40 p.m.

Best Coast, 6:05-6:55 p.m.

The National, 7:25-8:15 p.m.

Chromeo, 8:35-9:20 p.m.

PJ Harvey, 9:45-10:35 p.m.

Gobi Tent

Eliza Doolittle, noon-12:40 p.m.

Plan B, 1-1:40 p.m.

Delorean, 2-2:45 p.m.

OFF!, 3:05-3:30 p.m.

Angus and Julia Stone, 3:50-4:25 p.m.

Ellie Goulding, 5-5:40 p.m.

Tinie Tempah, 6-6:30 p.m.

Lightning Bolt, 7:50-8:35 p.m.

Phantogram, 8:55-9:40 p.m.

Neon Trees, 10-10:45 p.m.

She Wants Revenge, 11:05 p.m.-end

Mojave Tent

Ryan Leslie, 11:25-11:55 a.m.

Phosphorescent, 12:15-12:45 p.m.

Twin Shadow, 1:10-1:55 p.m.

MEN, 2:20-3:05 p.m.

CSS, 3:30-4:20 p.m.

Health, 4:45-5:35 p.m.

Trentemøller, 7:10-8 p.m.

Ratatat, 8:25-9:15 p.m.

Leftfield, 9:40-10:40 p.m.

The Presets, 11:05 p.m.-end

Sahara Tent

Whitenoize, 11:30 a.m.-12:30 p.m.

Riva Starr, 12:30-2 p.m.

Green Velvet, 2-3 p.m.

Caspa, 3-4 p.m.

Jack Beats, 4-5:30 p.m.

Sven Väth, 5:30-7:30 p.m.

Duck Sauce, 7:30-9:25 p.m.

Chase and Status, 8:30-9:25 p.m.

Bloody Beetroots Death Crew 77, 9:35-10:35 p.m.

Axwell, 10:45 p.m.-end

Oasis Dome

Sam XL, noon-1 p.m.

Lorn, 1-2 p.m.

Tokimonsta, 2-3 p.m.

Thunderball, 3-4 p.m.

DJ Zinc, 4-5 p.m.

High Contrast, 5-6 p.m.

Joy Orbison, 6-7 p.m.

Kode 9, 7-8 p.m.

Roska, 8-9 p.m.

Ramadanman, 9-10 p.m.

Zed Bias, 10-11 p.m.

Terror Danjah, 11 p.m.-midnight

Share

Commenting Policy

Previous Discussion:

  • These were trumpets culled from the deep, fracking the catalog for all things terrible and colossal.

  • The Canadian house/techno duo sidesteps the dancefloor.

  • The New York indie act's latest finds them regaining their footing.

  • Get More Music Stories
Top of Story